تبلیغات
فقط بیوگرافی و عکس خوانندهای ایرانی Biography-photo-Irani - بیوگرافی زنده یاد آغاصی

فقط بیوگرافی و عکس خوانندهای ایرانی Biography-photo-Irani
 

 

نعمت الله آغاسی، خواننده محبوب مردم کوچه و بازار ایران، در سن 66 سالگی در گذشته است. او پس از انقلاب اسلامی از اجرای برنامه در داخل ایران منع شده بود و تنها یکبار در سالهای اخیر اجازه یافت تا در تهران به روی صحنه برود و آواز بخواند.

 آغاسی، اخیرا تنها به کمک صندلی چرخدار قادر به حرکت بود و نهایتا بیماری قلبی به زندگی او پایان داد.

از آبادان تا دنیای هنرمندان
وی، که در خانواده ای بسیار فقیر در آبادان به دنیا آمده بود، با خواندن آهنگ های "آمنه" و "لب کارون" در سالن های موسیقی لاله زار تهران دوستداران زیادی پیدا کرد و شیوه اجرا و رقص بندری خاص او که با چرخاندن دستمالی سفید در دست همراه بود، در مدتی کوتاه نشان شاخص این هنرمند مردمی شد.
فعالیت هنری آغاسی به لاله زار محدود نشد و وی اولین هنرمند کوچه و بازار بود که صدایش از رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش شد.
مهدی ذکائی، سردبیر مجله جوان چاپ لس آنجلس در گفتگویی با بی بی سی، گفت: "آغاسی حرف دل مردم را می زد، حرف دل عاشقان ساده و بی ریای کوچه و بازار ... خیلی ساده می خواند و خیلی ساده روی صحنه بود. با گذشتن چند دقیقه از برنامه او مردم را به روی صحنه می کشید یا خود به میان آنها می رفت و مردم در آواز خواندن او شریک می شدند."
آغاسی از دو ازدواج خود، هفت فرزند و دو نوه داشت که یکی از پسران او، علیرضا، به خوانندگی روی آورده و کمابیش به همان سبک و سیاق پدرش می خواند.

آغاسی را من از زمان نوجوانی می شناختم که در شهر ما اهواز نفت به درخانه ها می آورد و می فروخت . او به نعمت نفتی معروف بود و بشکه ای بزرگ روی گاری دستی داشت و در خیابانها می گشت و با صدایی بلند درکوی وبرزن ضمن اعلام ورودش ، ترانه های محلی هم می خواند ونفت سفید توزیع می کرد . با اینکه سخت بی پول بود و دشواری مالی داشت ، اما همیشه لبخند به لب داشت و می خندید وخدا را شکر می کرد . وی ، نفت خانه ما را که یک فامیل ۳۲نفری بودیم هفته ای دوبار می اورد واز همان روزها بود که با وی دوستی برقرار کردم و بعدها در کلوپ شنای اهواز باهم زیبای اندام کار کردیم. مرد باصـفایی بود اصلا دزفولی که هرگز دروغ نمی گفت و با یک دست فشردن به پیمان و قرارش متعهد می شد . سالها بعد که معروف شد ، شبی او را دریک کنسرت بزرگ دیدم فکر می کردم مرا به یاد نمی آورد . درفاصله برنامه از روی سن پائین آمد و دستم را گرفت و پس از سلام و تعارف زیاد ، مرا در جلوی صحنه نشانید و به افتخار من ترانه محلی دزفولی مورد علاقه ام بنام ( بیا بَریمِـت ، بیا بَریمِـت )را خواند . نه اهل فساد بود و نه اهل باندبازی. مردی بود که از درون خاک و خاشاکهای خوزستان برخاست و همانگونه باقی ماند . واقعأ مردی خاکی بود. خدا بیامرزدش.

برچسب ها: بیوگرافی زنده یاد آغاصی،
نوشته شده در تاریخ جمعه 23 بهمن 1388 توسط mohammad
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : تم 98